
Danes je torek
Enaindevetdeseti (91.) dan v letu.
Do konca leta je še 274 dni.
***
Danes je tudi
dan norcev
Dán nôrcev je neuradni praznik, ki ga praznujemo 1. aprila. Izvira iz 18. stoletja, ko je dvorni norec nasmolil kralja Ludvika XIV. Na ta dan so v navadi potegavščine, ki jih objavljajo tudi televizijske hiše in časopisi.
Iskrica dneva
foto: Cvetka Mezgec, marec 2025
Zgodilo se je
1745 – Gregor Maček, slovenski arhitekt, stavbar (* 1682)
1812 – Lovro Janša, slovenski slikar (* 1749)
1900 – Tone Seliškar, slovenski pesnik, pisatelj, prevajalec († 1969)
1993 – prvič začne oddajati Radio Hit
2016 – France Vrbinc, slovenski jezikoslovec (* 1924)
Urednica priporoča

Krkuča Kunekšon
Kdo ali kaj (si …)?Mi smo Krkuča Kunekšon, rap trio treh, siz Krkuč, kur je vre u samen imene grupe.

Razstava, Marko Lukan
RazstavaMarko Lukan foto: osebni arhiv Marka Lukan Galerija Deli z drugimi Portret Preberite še njegov Portret Kontakt fb: Marko.Lukaninstagram: markolukan88mail:
Astronomska slika dneva

Vrtinčasto magnetno polje okoli osrednje črne luknje naše galaksije
Avtorstvo slike: EHT Collaboration, vir: NASA
Pojasnilo: Kaj se dogaja z veliko črno luknjo v središču naše galaksije? Sesa snov iz vrtinčastega diska — diska, ki je magnetiziran, je zdaj potrjeno. Natančneje, nedavno so opazili, da akrecijski disk črne luknje oddaja polarizirano svetlobo, sevanje, ki je pogosto povezano z magnetiziranim virom. Na tej sliki je bližnji posnetek Sgr A*, osrednje črne luknje naše galaksije, ki so ga posneli radijski teleskopi po vsem svetu, ki sodelujejo v sodelovanju Event Horizon Telescope (EHT). Na vrhu so ilustrativne ukrivljene črte, ki označujejo polarizirano svetlobo, ki jo verjetno oddaja vrtinčasti magnetizirani plin, ki bo kmalu padel v osrednjo črno luknjo z maso 4+ milijonov. Osrednji del te slike je verjetno temen, ker je med nami in temnim obzorjem dogodkov črne luknje vidno malo plina, ki oddaja svetlobo. Nadaljnje EHT spremljanje te in osrednje črne luknje M87 lahko prinese nove namige o gravitaciji črnih lukenj in o tem, kako padajoča snov ustvarja diske in curke. NASA