ČE PREBEREŠ ME DO KONCA, ČAKAJO TE NOVA VRATA.
Ob razstavi Ilustracij v Sončni dvorani v Izoli smo v sodelovanju z JSKD Izola, imeli delavnico Risanje stripa, ki jo je vodila Erika Gregorič. Na delavnico se je prijavilo veliko osnovnošolskih otrok in nekaj zadnjih prijavljenih je organizatorka, Nika Pegan, morala odkloniti. Dogodek se je odvijal v četrtek, 17.3.2022.
Dnevi pred delavnico
Pred delavnico je bilo treba pripraviti material in izdelati njen potek, da bi otroci lahko v kratkem času, ki nam je bil na razpolago, osvojili osnove risanja stripa. V spodnjem videu si lahko ogledate pripomočke, ki jih je Erika Gregorič izdelala za otroke.
Avtor vsebine in videa: Erika Gregorič, marec 2022
V pričakovanju otrok
Vse smo pripravili in otroci so drug za drugim kapljali v Sončno dvorano.
Klik na fotografijo!
Najprej nekaj malega o stripih
Ali ni lepo, ko se lahko pogovarjaš o svojih najljubših stripih in koliko si jih že prebral? Ali ni lepo, ko to lahko deliš s sovrstniki, ki so istega mnenja? Ali ni lepo, ko prepoznaš značilnosti stripa in odgovoriš na vprašanja, povezana s to tematiko? Ali ni še lepše, če lahko strip narišeš popolnoma sam?
Kaj je torej strip? Zgodba v slikah? Poznamo več vrst stripov. Našteli smo jih le nekaj. Ali ve kdo, kateri so najbolj znani tuji in domači stripi?
Erika je na vsa ta vprašanja, seveda ob pomoči otrok, odgovorila.
Kaj potrebujemo za ročno risanje stripov? Papir, svinčnik, ravnilo (šablone), flomastre in nekaj domišljije.
Klik na fotografijo!
Na vrsti je risanje stripa, toda ...
Kako se sploh lotiti izdelave lastnega stripa?
Najprej si zamislimo zgodbo. Pri tem si pomagamo z naslednjimi vprašanji: Kdo je glavni junak v zgodbi? Jih je več? Kje se zgodba odvija? Kako se zgodba začne? Kaj se zgodi? Zakaj se zgodi glavni dogodek v zgodbi? Kako se zgodba zaključi?
Po premisleku in začetni zadregi, otrokom odgovori na vprašanja stečejo.
Zdaj si lahko začrtamo zaporedje slik. List papirja razdelimo na različno velike prostorčke, v obliki pravokotnika ali kvadrata.
Zgodbo, ki smo si jo izmislili narišemo v kvadratke. Pri tem uporabimo še različne tipe oblačkov, v katere napišemo kratko besedilo in vzklike, da dosežemo tudi zvočni učinek.
Lotimo se risanja in prazna okenčka se počasi polnijo v strip …
Klik na fotografijo!
Delavnica se prehitro konča, otroci pa bi radi še risali. Spraševali so nas, ali bo tej delavnici sledilo nadaljevanje. Morda pa bo … kajti, imeli smo se res lepo!
Otroci so bili ves čas delovni, zavzeti, poni energije in z veliko dobrih domislic. Hura za otroke in odlično mentorico!
Zahvaljujemo se Niki Pegan, JSKD Izola, ki nam je omogočila razstavo in izvedbo kamišibaj predstav in delavnice.
Kako je potekala prva delavnica, si lahko ogledaš na naslednji povezavi: Nariši pravljico tudi ti.
V.Č.
Hiša tisočerih vrat
Vstopi v skrivnostni svet
Deli z drugimi
Naroči pravljico
Frido Bosagen, Kačja roža