Povej mi nekaj lepega.
Včasih je dovolj že majhen trenutek sreče, da nas napolni s pozitivno energijo za cel dan. In ta trenutek se lahko zgodi kadarkoli in kjerkoli.
GPT
Že pred časom sem slišala za novo zelo močno orodje, ki uporablja računalniške algoritme za simuliranje človeške inteligence – umetno inteligenco. Ker preveč časa porabim za brskanje po internetu, sem si rekla, da dodatnega “motilca” ne potrebujem in da bi mi bolj koristilo, če bi se več pogovarjala z ljudmi kot s strojem. Pred nekaj dnevi pa sem prebrala članek o umetni inteligenci CHATGPT, ki naj bi v prihodnosti zelo vplival na izobraževanje. Odločila sem se, da si odprem račun (zastonjsko različico) in ga preizkusim. Po nekaj vprašanjih, ki sem jih postavila, sem bila presenečena nad njegovo sposobnostjo in učinkovitostjo. Med preizkušanjem CHATGPT sem ugotovila, da se zdi, kot da se pogovarjaš z osebo, ki ti lahko v trenutku odgovori na vsako vprašanje. Ob tem pa je pomembno, da CHATGPT uporabnika tudi jasno opozori, da gre za umetno inteligenco. Poleg tega spodbuja uporabnika, da nadaljuje raziskovanje na izbrano temo na različne načine ter priporoča preverjanje informacij, saj vseh podatkov ne more predstaviti zanesljivo, kar sem tudi sama ugotovila pri poizvedovanju na primer o sodobnih slovenskih pisateljih. Čeprav sem se s CHATGPT srečala le na površju, sem spoznala, da umetna inteligenca spreminja svet na načine, ki so bili še pred nekaj desetletji nepredstavljivi.
Kaj sem ugotovila? Na hitro povedano, ChatGPT ti omogoča veliko več kot le dostop do obsežnega znanja, ki obstaja na svetu. V sekundi lahko prevede besedilo v poljubne jezike, popravi slovnične napake, pretvori zmedeno glasovno sporočilo v smiselno celoto, nadaljuje začeto besedilo v smiselno smer, ustvari pesem iz treh besed, poda mnenje o določeni temi, in ti nudi smiselne odgovore na skoraj vsako vprašanje in še in še.
Kako torej deluje CHATGPT? Na prvi pogled je precej preprost: vtipkaš svoje vprašanje in CHATGPT ti poda odgovor. Vendar pa je za to enostavnostjo veliko kompleksne tehnologije. CHATGPT je namreč ustvarjen na osnovi globokega učenja (angl. deep learning) in je treniran na ogromni količini podatkov, da lahko “razume” človeški jezik in tvori smiselne odgovore. To pa je tudi razlog, da se pri CHATGPT pogovarjaš z nečim, kar se zdi kot oseba, vendar je v resnici le zaporedje matematičnih izračunov.
A kljub temu, da CHATGPT ne more zamenjati človeške interakcije, ima svoje prednosti. Z njim lahko dostopaš do obsežnih količin informacij, ki jih drugače ne bi mogel tako hitro najti. Tudi za izobraževanje ima lahko ogromen vpliv, saj lahko pomaga pri učenju in raziskovanju na popolnoma nov način. Pomembno je, da se zavedamo omejitev umetne inteligence in da ne verjamemo slepo vsemu, kar nam poda.
Vse bolj je jasno, da bo umetna inteligenca igrala vse večjo vlogo v našem življenju. In če bomo z njo znali pametno upravljati, se nam obetajo izjemne priložnosti za napredek in izboljšanje kakovosti življenja.
Priporočam uporabo, saj ti lahko prihrani ogromno časa in truda, hkrati pa ti ponuja izjemno koristne informacije in ideje.
besedilo: Vanja ČIbej
Tudi ta članek je slovnično popravil CHATGTP. Ponudil mi je tudi predloge za izboljšanje članka, nekaj sem jih upoštevala.