Živio!
Veliko smo že povedali o čustvovanju, čustvih in občutkih, ki naj bi jih pisatelj preko različnih domiselnih tehnik vnesel v svoja besedila.
Zelo malo zgodb je brez likov, predvsem človeških. Res je, da jih včasih zamenjamo z živalmi ali predmeti, toda danes bomo govorili o človeških emocijah, katerih poznavanje je nujni predpogoj za dobro karakterizacijo likov. Predvsem je pomembno, da ločimo občutke, ko gre predvsem za telesne zaznave, in čustva, ki so reakcija na dražljaje, ki jih lik (zavedno ali nezavedno) oceni za pomembna, glede na lastni sistem vrednot.
(Ob)čutimo tako občutke kot čustva, vendar so med njimi velike razlike. Občutki so elementarne zaznave, ki nastajajo z draženjem čutil tako, da določeni dražljaji vzdražijo čutne receptorje, razporejene po koži, in v drugih notranjih organih.
Osebnost se deli na telesni in psihični del, in grobo rečeno lahko rečemo, da občutki (senzacije) sodijo na telesno področje osebnosti, čustva pa na psihično področje osebnosti.
Medtem ko čutilno senzorično doživljanje poteka nenehno, pa emocionalno doživljanje ni kontinuirano, ker doživljamo čustva samo v tistih situacijah, ki jih ocenjujemo kot subjektivno pomembne. To so občasne situacije, ki lahko trajajo krajši ali daljši čas.*
Primer:
Občutek mraza lahko pri posamezniku vzbudi čustvo strahu.
Pišimo z veseljem 🙂
* Zoran Milivojević, Emocije, Razumevanje čustev v psihoterapiji
Tema dneva:
“Zelo težko je živeti v enosobnem stanovanju v San Joseju z moškim, ki se skuša naučiti igrati violino.” To je rekla policistom, ko jim je izročila prazen revolver. (Richard Brautigan)
Ne veš kako začeti?
Preberi uvodno objavo
Za vsak dan nova tema
Dnevnik za pisanje Na idejo za kreiranje dnevnih vaj sem pomislila ob premišljevanju, kako popestriti delavnice kreativnega pisanja in na kakšen način sprostiti domišljijo in morebitne blokade, ki jih imajo pri pisanju začetniki. Predvsem sem