Živio!
Nekaj je karakterizacija lika, drugo pa je dejanski lik. Pri pisanju nas zanima dejanski lik.
Dejanski lik se razkriva v izbirah, na katere se človek odloči pod pritiskom – večji kot je pritisk, globlje je razkritje, resničnejša je izbira bistvene narave lika.
Kdo je oseba pod površjem karakterizacije, ne glede na njen videz? Kaj bomo našli v bistvu njene človeškosti? Je ljubeča ali okrutna? Velikodušna ali sebična? Močna ali šibka? Resnicoljubna ali lažniva? Pogumna ali strahopetna?
Če želimo izvedeti, kakšna je zares oseba, jo moramo izpostaviti pritisku, pravi McKee. Pritisk je bistven.*
Ko pišemo in gradimo zgodbo, gradimo tudi lik. Lik je povezan z zgodbo, gradimo ga skupaj z zapletom in nato z razpletom. Zaplet poskrbi, da lik poženemo v skrajnost in z razpletom pojasnimo njegov odziv. Preprosto!
Spomnimo se na film: Sofijina odločitev, režiser: Alan J. Pakula, igralka Meryl Streep, ko taboriščnico paznik prisili, da se odloči in izbere ali pošlje v smrt sina ali hčero.
Pišimo z veseljem 🙂
* Robert McKee, Zgodba
Tema dneva:
Sofija
(Napišimo zaplet in nato razplet; sofia pomeni v starogrščini tudi modrost.)
Ne veš kako začeti?
Preberi uvodno objavo
Za vsak dan nova tema
Dnevnik za pisanje Na idejo za kreiranje dnevnih vaj sem pomislila ob premišljevanju, kako popestriti delavnice kreativnega pisanja in na kakšen način sprostiti domišljijo in morebitne blokade, ki jih imajo pri pisanju začetniki. Predvsem sem