Živio!
Enako kot za dramo, je notranja zgradba zgodbe podobna pri drugih besedilnih zvrsteh. Gre za brezčasni dramski trikotnik. Naslednji sklop 365 tem je namenjen izobraževanju o dramskem trikotniku in drami.
Notranja zgradba drame ali kompozicija (lat. componere, sestaviti) se kaže v notranjem ustroju drame. Njena osnova je dejanje ali akcija (lat. actio, delovanje). Že iz časa Aristotela je znano, da ima tragedija dva dela: (1) desis, zavozlavo dramskega vozla in (2) lysis, njegovo razrešitev.
Oba dela sta med seboj ločena po preobratu ali peripetiji (gr. peripetea, nenaden preobrat).
Pozneje so mnogi literarni teoretiki Aristotelova razpravljanja v drami razširjali in izpolnjevali. Nemec Gustav Freytag* je v svojem delu Tehnika drame postavil značilno piramidno ponazoritev drame, dramski trikotnik. Ta še danes lepo tolmači ustroj dramskih besedil.
Dramski trikotnik uporabljamo v skoraj vseh literarnih besedilih, čeprav se v nekaterih literarnih krogih temu izogibajo, ali je celo nezaželen izraz. Pa vendar zaplet razvije notranje trdno zgodbo, jo zasnuje z dogodki, ki se gibljejo v določenem času. Prav tako vrh, ki kot osrednji dogodek zgodbo prevesi v njeno razrešitev – v obliki razpleta privede zgodbo do konca.
Kakorkoli že, vsako veliko delo ni nastalo po navdihu. Seveda pisec vedno znova predeluje navdih in trenutne prebliske, vendarle je zgradba besedila rezultat skrbno načrtovanega procesa in ne zgolj naključje. Zgodbe ne ustvari intuitivna spontanost, temveč trud in veliko prisile (samodiscipline), preden pisec ustvari besedilo, ki je videti kot spontan in neprisiljen rezultat.
Pišimo z veseljem 🙂
Tema dneva:
Pohlep
*Gustav Freytag, nemški pisatelj, publicist, urednik, novinar in univerzitetni profesor, 1816-1895
Ne veš kako začeti?
Preberi uvodno objavo
Za vsak dan nova tema
Dnevnik za pisanje Na idejo za kreiranje dnevnih vaj sem pomislila ob premišljevanju, kako popestriti delavnice kreativnega pisanja in na kakšen način sprostiti domišljijo in morebitne blokade, ki jih imajo pri pisanju začetniki. Predvsem sem