Živio!
Gotovo ste se že vprašali, kakšna je razlika med kreativnim pisanjem in novinarskim pisanjem. Najbrž se vsi strinjamo, da je za oboje potrebna velika spretnost v pisanju. Pri obeh moramo dobro obvladati jezik in slovnico. Prav tako je pri obeh pomemben bogat besedni zaklad. Obe vrsti besedil morata biti privlačni za bralce.
Novinarske tehnike se nanašajo na pisanje občutkov, na refleksijo, misli, mnenja, kreirajo forume za procesiranje čustev, ki rastejo iz lastne notranjosti. Enako velja za pisanje proze. In še veliko skupnih značilnosti imata. Kje je torej razlika?
Novinarstvo beleži življenje, zbira in shranjuje stvarnost iz vsakdanjega življenja.
Kreativno pisanje pa je iskanje in pripovedovanje zgodb na inovativen način, z uporabo spretnosti pisanja, z močjo jezika, predstav in metafor. S kreativnim pisanjem iznajdemo, izmišljujemo, gostimo zgodbe in pretiravamo, s pomočjo sredstev, ki jih nudi dialog, postavitev zgodbe, gledišče, način, jezik in stilistika. Liki so izmišljeni in vrženi v dogodke, ki se niso zgodili. Pri kreativnem pisanju uporabljamo “laž”, oziroma domišljijo, da bi se z njeno pomočjo dokopali do neke resnice.
Poenostavljeno povedano, novinarska besedila prikazujejo dejanskost, stvarnost, medtem ko je kreativno pisanje izmišljija, stvaritev naše domišljije.
Pišite z veseljem 🙂
Tema dneva:
Odpri škatlo.
Ne veš kako začeti?
Preberi uvodno objavo
Za vsak dan nova tema
Dnevnik za pisanje Na idejo za kreiranje dnevnih vaj sem pomislila ob premišljevanju, kako popestriti delavnice kreativnega pisanja in na kakšen način sprostiti domišljijo in morebitne blokade, ki jih imajo pri pisanju začetniki. Predvsem sem