Živio!
Še vedno smo pri liku. Ta teden je teden spoznavanja sestavnega dela, ali koščka, ki tvori prozno delo, to je karakterizacija in dejanski lik v zgodbi. Spoznali smo, da osrednji lik ustvarimo tako, da kopičimo o njem dejstva, pri tem upoštevamo njegova ravnanja (spol, starost, fizične značilnosti, obnašanje …). Slednje so kratko in malo dejstva, ki si jih pisatelj izmisli ali pa si jih sposodi iz zgodovine, legend ali sodobnosti. Dejanski lik pa pisatelj gradi v odnosu z drugimi liki, ki pokaže, ali je osrednji lik res takšen kot se kaže, ali je drugačen. Pomagamo si z vprašanji? Kakšen bi bil, če bi bil … na robu preživetja, če bi bil tiger, polž ali ptica, ali ura, morje, kamen? Na ta način, preko simbolnih asociacij lahko razvijemo natančno osebnost lika (npr. mračnjaštvo primerjamo s turobnim vremenom) ali pa vitkost in ostrino z nabrušenim elegantnim nožem … Značaji se poglabljajo in razcvetejo skozi zgodbe, skozi dogodke, prizore, v odnosih z drugimi in so nenehno pod vplivom sprememb, bodisi zaradi nove domislice, bodisi zaradi uvedbe novega lika, dejanja, ki jih tekom pisanja uvaja pisec.
Pišimo z veseljem :).
Tema dneva:
Med zateglimi žvižgi burje stojijo prišleki pred njegovim lesenim domom. Oči zeleno zažarijo, obred se pričenja. (Franjo Frančič, Gradec (fragmenti o brezčasju neke pokrajine, o izgubljenih dušah ljudi, ki so utonili v mehkobo cipresovega gaja)
Ne veš kako začeti?
Preberi uvodno objavo
Za vsak dan nova tema
Dnevnik za pisanje Na idejo za kreiranje dnevnih vaj sem pomislila ob premišljevanju, kako popestriti delavnice kreativnega pisanja in na kakšen način sprostiti domišljijo in morebitne blokade, ki jih imajo pri pisanju začetniki. Predvsem sem