Živio!
Pri ustvarjanju se pisca oklepata dve ideji: premisa, ideja, ki nas navdahne po ustvarjanju zgodbe in vodilna ideja, končni smisel zgodbe, izražen z dejanji in estetskim čustvovanjem na vrhuncu zadnjega dejanja.
Premisa je lahko odprto vprašanje: Kaj bi se zgodilo, če … lahko pa je preblisk navdiha, ki jo lahko sproži naključni pogovor, glasba, pogled skozi okno, sanje … Premisa prebudi tisto, kar čaka v notranjosti pisca, njegove poglede in prepričanja.
Pri pisanju nas ne sme biti strah lastnih stališč. In če smo bralci, si želimo vznemirljivega branja in ne plehkega ter dolgočasnega.
Vodilna ideja je več kot tema, ki je npr. ljubezen, vojna. Tema je bolj domena žanra, medtem ko je vodilna ideja več, izražena v enem stavku in je samo ena ter izraža bistvo zgodbe.
Najboljša vodilna ideja je tista, iz katere bo bralec izluščil več pomenov.
S stopnjevanjem dogodkov se premikamo naprej od pozitivne ideje do negativne protiideje ali obratno, krešeta in udarjata se med sabo ter ustvarjata dramatičnost, ki se v vrhuncu razreši s tem, da ena zmaga in postane vodilna.
Pišimo z veseljem 🙂
*http://sl.wikipedia.org/wiki/%C5%BDanrska_literatura#Zna.C4.8Dilnosti_kme.C4.8Dkega_.C5.BEanra
Tema dneva:
Včasih mi gre na živce, ko mi kdo neprenehoma govori ene in iste stvari.
Ne veš kako začeti?
Preberi uvodno objavo
Za vsak dan nova tema
Dnevnik za pisanje Na idejo za kreiranje dnevnih vaj sem pomislila ob premišljevanju, kako popestriti delavnice kreativnega pisanja in na kakšen način sprostiti domišljijo in morebitne blokade, ki jih imajo pri pisanju začetniki. Predvsem sem