Živio!
Nadaljujmo z eksperimentiranjem. Napišimo sestavek, kot bi ga pisal baročni pisatelj. Besedilo naj vsebuje kontrastne figure, ki poudarjajo neizenačenost, neskladnost, polno metaforike, alegorike in besednega cvetličenja.
V marsičem je baročna književnost le podaljšek značilnosti, ki so se pojavile v obdobju renesanse, a jih je barok stopnjeval ali pa jim dal novo vlogo; pojem barok izvira iz portugalske besede »barocco«, kar je pomenilo prvotno nepravilen, kriv biser — iz tega se je razvilo pomen nečesa izkrivljenega, pretiranega, popačenega; v ožjem pomenu je njegova glavna značilnost izredna nabreklost sloga: jezik je izumetničen, preobložen, besedni pomeni nejasni, prispodobe so zapletene, zlasti v obliki t. i. »concettov« (bistroumnih, nenavadnih besednih zvez); skupno ime za ta slogovna prizadevanja je tudi manierizem — »maniera«, način (111). V širšem pomenu se izraz baročna književnost uporablja za tista literarna dela druge polovice 16. Stol. In 17. Stol., v katerem se kot posledica krize renesanse, reformacije in protireformacije nasprotja med telesnostjo in duhom, med askezo in poudarjenim senzualizmom, razum in ekstatičnostjo naturalizmom in sentimentalno idiličnostjo, uživanjem in minljivostjo; v tem smislu je treba v to književnost prištevati še nekatera dela pozne renesanse: Tassov ep Osvobojeni Jeruzalem, zadnje Shakespearjeve drame, Cervantesovega Don Kihota, Calderonove drame, Miltonov ep Izgubljeni raj, Grimmelshausnov roman Simplicius Simplicissimus. (Vikiverza, junij 2016)
Pišimo z veseljem in s strastjo 🙂
Tema dneva:
Iz take smo snovi / kot sanje, in življenje naše majhno / obdaja spanje! (W.Shakespeare, Vihar)
Pišemo 10 do 20 minut.
Ne veš kako začeti?
Preberi uvodno objavo
Za vsak dan nova tema
Dnevnik za pisanje Na idejo za kreiranje dnevnih vaj sem pomislila ob premišljevanju, kako popestriti delavnice kreativnega pisanja in na kakšen način sprostiti domišljijo in morebitne blokade, ki jih imajo pri pisanju začetniki. Predvsem sem