ČE PREBEREŠ ME DO KONCA, ČAKAJO TE NOVA VRATA.

AFRIKA

Nekoč, v majhni vasi na obrobju velikih gozdov, je živel mladenič po imenu Anansi. Bil je znan po svoji modrosti in iznajdljivosti. Anansi je imel posebno željo – želel je slišati vse zgodbe, ki so jih ljudje pripovedovali skozi stoletja. Verjel je, da zgodbe prinašajo modrost, veselje in moč ter da jih mora deliti z drugimi.

Nekega dne se je Anansi odločil, da se odpravi na potovanje, da bi našel najdragocenejše zgodbe. Pot ga je vodila skozi zelena polja, mimo šumečih rek in skozi temne gozdove. Na svoji poti je srečeval ljudi, ki so mu pomagali in delili svoje zgodbe.

Prva oseba, ki jo je srečal, je bila stara modra ženska. “Anansi,” je rekla, “vsaka zgodba nosi v sebi modrost. Če želiš izvedeti resnico, moraš najprej poslušati druge.”

Anansi je poslušal žensko in se odločil, da bo iskal še naprej. Kmalu je srečal mladeniča, ki mu je povedal, da so zgodbe, ki prihajajo iz srca, tiste, ki so najmočnejše.  “Prave zgodbe,” je dejal, “se ne da ukrasti. Zaslužimo si jih lahko samo s prijaznostjo in iskrenostjo.”

Anansi se je trudil razumeti, kaj so mu povedali. Dvignil se je visoko nad zemljo, na vrh velike gore, kjer je lahko videl deželo zgodb. Vse barve in zvoki so bili tam. Videti je bilo, da so zgodbe plesale v vetru in se smejale v soncu.

Nato se je odločil, da se vrne k modri ženski in mladeniču. “Želim zbrati vse zgodbe,” je rekel, “toda kako naj jih delim s svetom, z ostalimi ljudmi?”

Stara ženska se je nasmehnila. “Vsaka zgodba potrebuje poslušalca. Naredi prostor, da lahko drugi prisluhnejo.”

Mladenič je dodal: “Zgodbe so kot ptice. Leteti morajo svobodno, da dosežejo srca ljudi.”

Anansi je razumel, da zgodbe ne more samo vzeti. Moral je ustvariti prostor, kjer jih bodo pripovedovali in jih poslušali. Zgradil je velik krog iz kamenja in cvetja, kjer bi se lahko srečevali vsi. “Vsakdo bi lahko prinesel svojo zgodbo in delil svojo modrost.” Tako je razmišljal, medtem ko je gradil prostor.

Na dan odprtja je Anansi povabil vse, od najmlajših otrok do starejših modrecev, da se mu pridružijo. Ko so se zbrali, je začel pripovedovati svojo zgodbo, kako je iskal zgodbe in kako pomembno je, da jih pripovedujejo, in da jih ljudje poslušajo.

Tako je vsaka zgodba postala del velikega zaklada modrosti, ki ga je Anansi ustvaril. Z večerom so se smejali, jokali in delili svoje sanje.

Anansi se je nasmehnil, ko je videl, kako so se zgodbe prepletale, in obljubil si je, da bo vsak dan prinašal nove zgodbe in nove prijatelje.

Tako je Anansi združil svet zgodb, ki so si jih ljudje pripovedovali. Kdo ve, kakšne zanimive zgodbe bodo še prišle in koga vse bo srečal na svoji poti? 

Ali veš?

Kaj je legenda?

Legenda je zgodba, ki pripoveduje o junakih in njihovih dejanjih. V legendah se pogosto dogajajo neverjetne stvari, a so resnične v srcih ljudi, ki jih pripovedujejo. To so zgodbe, ki nam pomagajo razumeti, kako so ljudje v preteklosti živeli. V legendah pogosto najdemo junake, ki se spopadajo z izzivi in premagujejo ovire, kar jih naredi posebne. 

Kaj je pravljica?

Pravljica je zgodba, ki pogosto vsebuje čarobne like, kot so princeske, zmaji, čarovniki ali govoreče živali. V pravljicah se dogajajo neverjetne stvari, ki jih v resničnem svetu ni. Običajno imajo pravljice poučno sporočilo, ki nas uči nekaj pomembnega o prijateljstvu, pogumu ali dobrih odločitvah. Pravljice so pogosto kratke in jih radi beremo ali poslušamo pred spanjem!, ker so zanimive in ker se ob njih naučijo kaj novega.

 

Kaj je mit?

Mit je posebna vrsta zgodbe, ki razlaga, kako je svet nastal in zakaj se določene stvari dogajajo. Miti pogosto govorijo o bogovih, boginjah in drugih čarobnih bitjih, ki imajo posebne moči. Te zgodbe nam pomagajo razumeti naravo in stvari, ki jih ne moremo vedno razložiti. Na primer, mit lahko razloži, zakaj dežuje ali zakaj so zvezde na nebu. Miti so pogosto polni pustolovščin in čarobnosti! 

Hiša tisočerih vrat

Vstopi v raznolik svet ljudi! 

Deli z drugimi

Živio
Midva sva FRIDA in FRIDO.
Živio
Sva navihana kot ti.
Živio
Najin materni jezik je slovenščina.
Živio
Slovenščina uporablja dvojino, zato sva dva.
Previous slide
Next slide