
Dialogi
Nekje med vrsticami, tam kjer se pogovori zatikajo in v zraku visi tisti stari znani posmeh, sta se srečala znanca. On, kakršen pač je – z usti hitrejšimi od misli, s peresom, ki seka kot britvica. In ona, ki ne pozabi, a zna molčati z nasmeškom.
“Tvoj um ni oster, ker iščeš resnico,” je rekla, “ampak ker ti zadošča, da boli.”
Malo se je namrščil, a ostal tiho.
“Veš,” je dodala, “hvala, da si naša stalna razburjevalka – brez tebe bi bil mir preveč dolgočasen.”
Nato je odšla. Brez aplavza, brez potrebe po odgovoru.
***
Kaj je kratka proza?
Kratka kratka proza je literarni žanr, ki s kratkimi, jedrnatimi besedili izraža močna sporočila, misli ali zgodbe. Ne zahteva dolge pripovedi ali zapletenih likov, ampak skozi zgoščeno obliko in dobro izbrano besedo prebudi čustva, refleksijo ali provokacijo.
V kratki prozi so pogosto prisotni elementi dialoga, notranjega monologa ali opazovanja. Tekst je lahko minimalističen, a hkrati zelo učinkovit in poln pomena.
Na Spletnem času ta žanr uporabljamo, da predstavimo literarne bisere, ki v nekaj stavkih povedo več, kot bi daljši teksti. Je prostor za ustvarjalnost, ki bralca vabi k razmisleku in interpretaciji.
Zakaj kratka zgodba?
Besedilo, ki je pred vami, je uvrščeno med kratke zgodbe, saj gre za zgoščeno pripoved z jasno oblikovanim jedrom, osebnim tonom in subtilnim sporočilom. Kratka zgodba kot žanr omogoča veliko svobode – ne potrebuje obsežne fabule ali množice likov, a z nekaj potezami lahko nakaže globlje odnose, napetost ali kritiko.
Tudi kadar se besedilo nagne v smer dialoga ali refleksije, ohranja tisto osnovno lastnost kratke zgodbe: zgradi svet v nekaj stavkih – in ga nato nenadoma razkrije, razbije ali razgali.
Na Spletnem času verjamemo, da je prav kratka zgodba idealna forma za premišljen, duhovit in včasih tudi oster odziv na vsakdan.
Zakaj kratka proza za kritične in provokativne tekste?
Kratka proza je kot utrip trenutka – hiter, oster in nepozaben. Prav zato je idealen žanr za izražanje kritičnih in provokativnih misli, ki ne želijo dolgočasenega razglabljanja, ampak udarijo neposredno v srčiko.
S svojo jedrnatostjo omogoča avtorju, da z nekaj besedami ustvari močan učinek, bralca pa spodbudi k razmisleku, celo izzivu. V takšnih tekstih ni prostora za ovinkarjenje, ampak za iskrenost, odkritost in tudi kanček ostrine.
Na Spletnem času takšne kratke oblike uporabljamo, ker verjamemo, da tudi beseda, ki trzne in preseneti, lahko odpre pomemben dialog – tako med avtorjem in bralcem kot med bralci med sabo.
📍 Rubrika: Kratka zgodba
✍ Besedilo: Spletni čas
🗓️ Maj 2025
Deli z drugimi

Žanr: kratka proza