Nekaj nasvetov za doječe mamice

in uporaba naravnih sredstev za preprečevanje prehlada

Dojenje 

Za močnejše izločanje mleka pomaga: 

Janež – pri doječih materah spodbuja tvorjenje mleka, lajša krče in dviguje energijo telesa. Pri nosečnicah pa lahko povzroči splav! 
Kumina – sprošča gladke mišice, krepi izločanje mleka in deluje proti napenjanju. Krepi tudi žile, s tem pomaga mamicam, ki v nosečnosti pogosto občutijo težave z razširjenimi venami.
Majaron – blaži krče in spodbuja izločanje mleka.
Bazilika – spodbuja nastajanje mleka, pri dojenih dojenčkih zmanjšuje kolike.
Koromač – semena vplivajo na izločanje mleka. Nosečnice naj se mu raje izogibajo, ravno tako naj se ne pretirava pri otrocih, saj lahko sproži prezgodnje znake pubertete.

Kadar doječim materam zastaja mleko, si lahko pomagajo s poparkom mete, ki ga uporabljajo kot obkladek. 

Recept za spodbujanje tvorjenja mleka, ki deluje ugodno na dojenčka za preprečevanje napihnjenosti.

Potrebujemo: malinove, robidove in jagodne liste, meliso, ognjič, slez, kumino, koriander, janež, komarček; 

Sestavine pomešamo, vzamemo ščepec ter ga poparimo z 2,5 dl vode in pustimo 10 min. 

Prehrana 

Če doječim materam iz kateregakoli vzroka nenadoma zmanjkuje mleka, naj takoj zaužijejo beljakovinski obrok – polento in posneto mleko, zrezek in solato s fižolom, ali pa čisti beljakovinski napitek (prehransko dopolnilo) iz kombinacije rastlinskih in živalskih beljakovin.

„ Izkoristek beljakovin se povečuje z uživanjem avokada, rdeče pese, jabolčnega ali limoninega soka pol ure pred obrokom. To okrepi izločanje želodčne kisline, učinek delovanja encimov in razgradnjo beljakovin.

Posledica je manjše napenjanje mamice in otroka. S tem se bo bolje razgradil tudi kalcij, ki je naravno pomirjevalo za oba. Vitamin C omenjeni proces nadzoruje in usmerja, hkrati pa zmanjšuje učinke snovi, ki lahko povzročijo alergije.“

Koristni nasveti 

Za ustavitev nastajanja mleka pomaga: žajbelj – mama ga pije, ko želi prenehati z dojenjem, pomaga tudi luštrekov čaj, kot obkladek pa tudi luštrek, peteršilj in zelena. 

Bradavice dojk pogosto razpokajo, ker so vlažne. Po vsakem dojenju je treba bradavice umiti s kamiličnim čajem in jih vsaj 2 krat tedensko natreti s šentjanževim oljem. 

Z ognjičevim mazilom mažemo pri gnojnem izcedku iz bradavice, pred dojenjem jo izperemo s kamilico ali plešcem.

fotografija: Ognjič, arhiv avtorice

Oteklino prsi lahko odpravimo tako, da svež plešec zmehčamo nad paro (damo v sito) in še toplega polagamo na prsi ter z majaronovimi obkladki, ki jih menjujemo na 1 uro.

Recept za doječe matere – krepitev imunskega sistema

Potrebujemo: 20 g bazilike, 10 g koromača, 10 g janeža, 10 g majarona; Okrepimo imunski sistem, da zatremo nahod.

V času prehladov je smiselno povečati količino karotenoidnih snovi. Te snovi pospešijo tvorbo imunskih celic. Karotenoidi so barvila, zaradi katerih je sadje in zelenjava pisanih barv – paradižnik, paprika, korenje, lubenica, pomaranča, limona, melona, papaja, breskev, marelica, koruza, špinača … Telo jih najlažje sprejme, če pri kuhi uporabimo kanček olja, najbolje oljčnega.

fotografija: Plešec, arhiv avtorice

Paradižnikova juha 

Svež, neolupljen in narezan paradižnik s česnom na hitro podušimo, dodamo vodo in oljčno olje. Pretlačimo s paličnim mešalnikom, solimo in začinimo z listom bazilike. Ponudimo nekoliko ohlajeno. 

Karotenoidi v paradižniku okrepijo obrambne sposobnosti organizma, še preden nastanejo prvi znaki prehlada. 

Pazimo, da nam je vedno toplo v noge, skrbimo za higieno rok in pijemo veliko tekočine. 

Za dojenčke

Dojenčki in čaji 

Pri dojenčkih, ki jim ponujamo čaj, moramo biti zelo previdni, ker lahko na videz popolnoma nedolžen čaj povzroči hude težave. 

Čaji morajo biti zelo blagi, takoj ko se obarvajo. 

Pripravke uporabljamo tako kot odrasli le določen čas.

Čim manjši je otrok, tem krajši je čas uporabe. 

Pomembno je, da se predhodno posvetujemo z otrokovim zdravnikom.

Nega prehlajenega dojenčka 

Zrak v sobi naj ne bo prevroč, biti mora dovolj vlažen – polagamo mokre brisače, nakapljane z 10 – 20 kapljicami poprove mete, timijana ali evkalipta na radiatorje. Eterično olje deluje antiseptično, zmanjša število mikroorganizmov v otroški sobi in lajša težave pri katarju dihal. 

Če otrok ponoči kašlja, mu privzdignemo vzglavje, da mu sluz ne bo tekla po žrelu navzdol v pljuča. 

Če težko diha, mu pred spanjem vtremo na prsni koš mazilo z mentolom – lahko pa naredimo obkladek z mentolom in ga raztegnemo po spodnji majčki in s tem preprečimo draženje kože. 

Za dojenčke z zamašenim nosom je primerna tudi čebulna vrečka. Eno ali dve na drobno narezani čebuli damo v robec ali majhno krpo. Zavezano vrečko obesimo ob posteljico. Otroci zelo hitro prosto zadihajo in lažje zaspijo. 

Za majhne otroke

Recept za pomiritev kašlja in lajšanje pri izkašljevanju 

Potrebujemo: 2 žlički janeževih semen, 1 žlica semen koriandra, 1 žlica semen koromača, 2,5 dl vrelega mleka, 2 žlici meda;

Vsa semena pomešamo in vzamemo 2 čajni žlički, prelijemo z vrelim mlekom, pokrijemo in pustimo, da stoji 10 minut. Mleko precedimo, osladimo z medom. Otrok naj pije čaj po požirkih 2 – 3 krat dnevno.

Recept za zmanjšanje povišane temperature in ojačitev imunitete telesa 

Potrebujemo: 20 g bezgovih cvetov, 20 g lipovih cvetov, 20 g kamiličnih cvetov, 30 g skorje vrbe, 30 g šipka, 1 liter vode, med;

Suha zelišča premešamo, vzamemo 3 čajne žličke zelišč in jih prelijemo z vrelo vodo. Pokrijemo in pustimo 10 minut, sladimo z medom. Ponujamo 1 skodelico čaja (ohlajenega na sobno temperaturo) vsako uro.

fotografija: Kamilica, arhiv avtorice

Bronhitis pri dojenčkih in majhnih otrocih

Simptomi: oteženo in hitro dihanje, suhi kašelj, zamašen nos, piskanje v prsih, povišana temperatura, bruhanje po kašljanju;

Recept za timijanov čaj proti kašlju in vnetju bronhijev: 1 žlička listov timijana, 2,5 dl vrele vode;

Zelišče prelijemo z vrelo vodo, pokrijemo in pustimo 5 minut.

Doziranje:

Dojenček: 6-12 mesecev: 3-4 krat dnevno po 1 žličko čaja,
otrok: 1-3 leta: 3-4 krat dnevno po 0,5 dl čaja,
otrok, od 3 let dalje: 3- 4x dnevno po 1 dl čaja dnevno.

Kopel iz cvetov sivke – za dojenčke starejše od 6 mesecev

Potrebujemo: 40 -50 g cvetov sivke, 2 l vrele vode
Suhe cvetove sivke prelijemo z vrelo vodo in pustimo 15-20 minut ter precedimo. Tekočino dodamo vodi za kopanje. Otroka kopamo 10 minut.

Viri:
Zelena lekarna, James A. Duke, 2005
Encikolpedija čarovnih rastlin,Scott Cunningham, 1985
Ščepec rešitve, Zamolčane zdravilne moči začimb, 
Velika knjiga o zeliščih,
Domača lekarna patra Simona Ašiča, 2003
Revija: Ljekovite bilke.

Pa srečno …

Erika Winkler

Kapljice za dojenčke in otroke.
Medicinska zaščitna maska
Razkužilo za roke
Deli z drugimi

Erika Winkler

Erika Winkler

kontakt

Kaj je kreativno pisanje?
En izmed načinov pisanja besedil je kreativno pisanje. Primerno je za tiste, ki želijo svojo domišljijo sprostiti in se prepustiti ustvarjanju izvirnih zgodb, v katerih bodo uživali tudi bralci.
Naroči se na 365 tem za kreativno pisanje
Pisateljski zaznamki
S 365 temami ustvarjamo "pisateljski dnevnik" z dragocenim besedilom. Izziv zahteva le 10-20 minutno pisanje, najbolje na roko, lahko pa tudi na računalnik, tablico ali pametni telefon.
Naroči se na 365 tem za kreativno pisanje
Previous slide
Next slide
Kaj je kreativno pisanje?
En izmed načinov pisanja besedil je kreativno pisanje. Primerno je za tiste, ki želijo svojo domišljijo sprostiti in se prepustiti ustvarjanju izvirnih zgodb, v katerih bodo uživali tudi bralci.
Naroči se na 365 tem za kreativno pisanje
Pisateljski zaznamki
S 365 temami ustvarjamo "pisateljski dnevnik" z dragocenim besedilom. Izziv zahteva le 10-20 minutno pisanje, najbolje na roko, lahko pa tudi na računalnik, tablico ali pametni telefon.
Naroči se na 365 tem za kreativno pisanje
Previous slide
Next slide