Razstava – Prisotnost. Tukaj. Zdaj.

Vljudno vas vabimo na otvoritev samostojne razstave

akademske slikarke Nuše Smolič

v Galeriji Salsaverde,
Gramscijeva 4, Izola 

dne 7.1. ob 18.00 uri.

Zgodba se odvija kot celoletni projekt akademske slikarke Nuše Smolič in zajema aktivnosti čez vse leto v obliki razstav po različnih koncih Slovenije.

Razstava PRISOTNOST. TUKAJ. ZDAJ.

Prisotnost. Tukaj. Zdaj. je četrto poglavje iz zgodbe, serije samostojnih razstav, ki jih akademska slikarka Nuša Smolič postavlja na ogled ob koncu leta 2022 in se nadaljujejo v leto 2023. Prva razstava Opuščanje vedenja je potekala v mariborskem Sodnem stolpu kot uvertura v vse prihodnje. Vsaka razstava zase oblikuje svoj koncept, prav tako tudi vsak prostor zahteva svojo postavitev. Razstave so plod umetničinega ustvarjalnega procesa v obdobju 2021–2022 in se z njimi predstavlja v novi, sveži obliki, kot svojevrsten preporod razmišljanja v njen umetniški svet, tako na platnu, kot izraz-odraz njenega notranjega sveta.

S prvo izmed vseh razstav z naslovom Opuščanje vedenja je želela Nuša opozoriti, da z opuščanjem tistega, kar vemo, odpiramo prostor za tisto, česar ne vemo, predvsem pa za širino svojega pravega smerokaza. Tako želi izpodbijati načelo vedenja v pretvorbo načela čutenja in se skozi razmišljanje na vsakem koraku za pripravo vseh razstav posveča temu principu v celoti. Zato je umetnica na razstavi predstavila okoli 400 risb z mešanimi tehnikami in okoli 30 slik na platnu. Razstava v Ljubljani se je povzpela v idejo na raven stanja ponotranjenega spokojnega miru/občutka, da ko opustimo tisto, kar vemo, smo pripravljeni spregledati izkušnje, ki izhajajo iz naše prave esence, in tako je čas za preporod – vstajenje – v vsej svoji obliki. Iz tega se je rodilo novo ime ljubljanske razstave – Resurrection/Vstajenje. Tako je umetnica na razstavi v Ljubljani postavila na ogled 400 risb in okoli 30 slik, kjer slike niso bile vse iste razstavljene kot na mariborski razstavi. Celotna razstava se je izpeljala kot 4-dnevni umetniški festival, prvi dan z otvoritvijo razstave in avkcijo risb, ostale dni pa je slikarka odvodila razna predavanja in delavnice za zunanjo publiko.

Tako se trenutno s tretjo iz serije razstav v Dolenjskih Toplicah v Kulturno kongresnem centru predstavlja z naslovom Jasno-videnje. Iz stanja vstajenja prave notranje esence, je tu podano jasno videnje in čista pot k novim kreacijam. Nova zavest. K temu pokliče tudi prostor sam, kateri je poln dnevne svetlobe in velikih oken, ki ustvarjajo svojevrsten mistični občutek, ravno pravšnji za iskanje odgovorov, zato umetnica na ogled postavi razstavo s portretnimi slikami, manjših dimenzij, grobih potez in surovih nanosov.

Razstava v Mariboru in v Ljubljani sta bili predstavljeni s 400-imi risbami, ki jih je umetnica ustvarjala v obdobju od februarja 2021 do februarja 2022 kot projekt Nariši svoj dan in so bile le-te podlaga za vsa nastajajoča platna kasneje.

Tako je vsaka razstava drugačna, s svojim konceptom.

Za četrto iz serije razstav se odloči za naslov Prisotnost. Tukaj. Zdaj. Iz vidika, ker želi vzpodbujati zavest, da s prisotnostjo v danem trenutku ustvarjamo boljši jutri za celoto.

Zato razstava sestoji iz upodobitve portretnih slik, ki nakazujejo na pogled vsakega človeka posebej, odkrivajo vprašanja o družbi, predvsem pa kažejo na notranji pogled duše. In oči, portret so ogledalo le-te. Če izhajamo iz stanja, da je prisotnost v trenutku nujna, so tako tu podani čistejši, jasnejši pogledi in tako bolj jasne, čiste barve na platnu, s katerimi Nuša zaobjame celotno razstavo.

Tako je razstava Prisotnost. Tukaj. Zdaj. nagovor k usmeritvi vase, v svoj notranji svet preko zaznave zunanjosti.

V sklopu razstavljanja na dan 28.1. ob 18.00 uri umetnica ustvari performance svojega projekta Barvnoslišni zven, kjer je poglavita ideja ravno ta – prisotnost v trenutku. 

Razstava se zaključi z zatvoritvenim dogodkom Prisotnost in so-kreacija na dan3. 2. 2023 ob 18.00.

BARVNOSLIŠNI ZVEN:

Barvnoslišni zven je projekt, ki nastane kot osebna izkušnja Nuše Smolič, ki glasbo vidi in gleda na drugačen način, preko zaznave s čustvi in vse to nastane kot produkt barve, sproducirane kot vidni slikarski elementi, poteze na slikovni površini – sinestetično videnje. Tako je za projekt kot glasbena diktatura pomemben zelo senzibilen čut do produciranja glasbe, ki mora le-ta nastati kot momentalna interakcija čustvene zaznave, ton- melodija, zaznavanje, interakcija in direktna akcija skozi videnja glasbe v barvi, katera se sprovede kot vidni element skozi potezo na platnu/ papirju. V ta namen se Nuša združuje z različnimi glasbeniki, ki gledajo na glasbo in jo ustvarjajo ravno na način, po katerem sam projekt kliče, z odvrženimi poznavanji naučenih normativov. Namen projekta je torej, da se s sinergijo vse interakcije ustvari valj barvite-glasbene izkušnje, ki začara in preseneti s končnim izdelkom, ne samo ustvarjalce same, marveč tudi publiko, ki je v projekt neposredno interaktivno vpletena s svojo energijo in spremljanjem. Torej prisluhnimo, odkrivajmo čute in se povezujmo – v interaktivni performans in vizualno-zvočni prostor – v barvo melodije in zaslišimo melodijo barve.

Skupaj tako dosežejo relacijo med tišino in harmonijo, trenutke zvena in odzvena, ki zahteva prisotnost in povezanost tistega trenutka.

***

Deli z drugimi

misel dneva

Uspeh pomeni, da imaš sam sebe rad. Da uživaš v tem, kar počneš in da ti je všeč, kako to počneš.

sledi nam

facebook

twitter

instagram

Poletne učne urice

Naroči knjigo

Kaj je kreativno pisanje?
En izmed načinov pisanja besedil je kreativno pisanje. Primerno je za tiste, ki želijo svojo domišljijo sprostiti in se prepustiti ustvarjanju izvirnih zgodb, v katerih bodo uživali tudi bralci.
Naroči se na 365 tem za kreativno pisanje
Pisateljski zaznamki
S 365 temami ustvarjamo "pisateljski dnevnik" z dragocenim besedilom. Izziv zahteva le 10-20 minutno pisanje, najbolje na roko, lahko pa tudi na računalnik, tablico ali pametni telefon.
Naroči se na 365 tem za kreativno pisanje
Previous slide
Next slide
Kaj je kreativno pisanje?
En izmed načinov pisanja besedil je kreativno pisanje. Primerno je za tiste, ki želijo svojo domišljijo sprostiti in se prepustiti ustvarjanju izvirnih zgodb, v katerih bodo uživali tudi bralci.
Naroči se na 365 tem za kreativno pisanje
Pisateljski zaznamki
S 365 temami ustvarjamo "pisateljski dnevnik" z dragocenim besedilom. Izziv zahteva le 10-20 minutno pisanje, najbolje na roko, lahko pa tudi na računalnik, tablico ali pametni telefon.
Naroči se na 365 tem za kreativno pisanje
Previous slide
Next slide