Zdaj grem pa tam, kamor gre še cesar peš.

Saj poznate to … saj veste, kaj mislim. Ali kdaj pomislite, kolikokrat se ne odpravite, pa čeprav vas tišči (muči?)? Koliko stvari je bolj nujnih, ki jih je treba tisti trenutek storiti ali pa takrat niste doma in javno stranišče ni čisto ali pa udobno. In tako se večkrat počasi začnejo težave. 

Skoraj vsak pozna zaprtje. Toda ironično je, da stanja ni tako preprosto označiti. Nekateri zdravniki menijo, da smo zaprti takrat, kadar se naše črevesje prazni samo enkrat v 2­3 dneh.

Toda, če poslušamo reklame za odvajalna sredstva na televiziji, je vse kar je manj kot enkrat na dan, boleče in nevarno. Pravzaprav bi se morala medicinska srenja zediniti, kaj je zaprtje. Za gibanje črevesja velja, da je normalno vse v obsegu dva do trikrat na dan do dva ­do trikrat na teden. Torej, obstipacija je izostanek iztrebljanja, ki nastane, kot posledica slabe funkcije črevesja, posebno debelega črevesja. Zaprtje je lahko akutno­ in nenadna kratkotrajna odsotnost praznjenja črevesja. 

Največkrat se pojavi po driskah, povzročajo jo lahko zdravila, sprememba načina življenja, potovanja, dehidracija. Počutimo se napeti v predelu trebuha, lahko nam je slabo, sili nas na vetrove.
Kronično in dolgotrajno zaprtje se lahko kaže z izgubo apetita, bolečinami v trebuhu, v hrbtu, pa tudi z glavoboli. Vzroki so največkrat nepravilna prehrana, premalo balastnih snovi, sadja in zelenjave, premalo gibanja pa tudi psiha. Tudi tu so lahko povzročitelji razna zdravila in pa seveda bolezen.
Te vrste zaprtja sem omenila, ker je važno, da vemo, kako si pomagati sami, in da ne posežemo takoj po odvajalnih tabletah. Bolje je, če pazimo pri prehrani in le občasno popijemo odvajalne čaje.
Izogibati se je potrebno težko prebavljivi, mastni hrani, jedi iz konzerv, nekaterim začimbam, čokoladi, jajcem in mesu. 

Jedi, ki vsebujejo vlaknine, napolnijo črevesje in tako pritiskajo na črevesno steno. Ta pritisk stimulira živce v tem predelu, ti pa opominjajo možgane, da je čas, da se stvari pomaknejo naprej. Možgani tako sporočijo mišicam, ki obkrožajo črevesje, da začnejo z valovanjem krčenja – ­peristaltiko. Peristaltika nam da občutek, da nas tišči na potrebo.

Jedi z veliko vlakninami: polnozrnati kruh, polnozrnati žitni izdelki in testenine ter kosmiči, suhe fige, slive, marelice, dateljni in rozine, jabolka, pomaranče, hruške, sveže borovnice, maline, jagode, brokoli, špinača, peteršilj, ingver, korenje, čičerika, fižol, dušen grah, leča, pražena soja, zelena, čebula, oljčno olje, lanena semena … 

foto: Leseno stranišče, Muzej na prostem Rogatec, Svetlana

Preproste stvari, ki pomagajo pri zaprtju 

Jabolčni kis: dve žlici kisa damo v dva decilitra mlačne vode – pijemo na prazni želodec.
Limonin sok­: če zaprtje ni hudo, na tešče pijemo nesladkan sok polovice limone z malo tople vode, pri močnejšem zaprtju pa na tešče pijemo nesladkan sok ene limone v topli vodi.
Sok kislega zelja: (po domače zeljanica) popijemo kozarec soka pred kosilom, ali pa pojemo nekaj žlic kislega zelja sobne temperature na tešče.
Sok repe: na tešče popijemo 2­3 žlic repovega soka v mlačni vodi.

Ko preproste stvari niso dovolj 

Topla voda: zjutraj na tešče popijemo kozarec tople vode, v kateri smo prej raztopili žlico medu in žličko sladkega korena ali žličko kuhinjske soli. 
Janež, bazilika, žajbelj in kamilica: žlico mešanice zelišč zakuhamo v pol litra vode. Pijemo dve skodelici dnevno. 
Melisa, poprova meta in rman: 3 žlice mešanice zelišč poparimo z litrom vrele vode. Pustimo, da stoji 10 minut. Čaj pijemo trikrat dnevno pred obroki.
Orehov list, pelin in cikorija: pijemo eno skodelico dnevno pred kosilom.
Lanena semena: tri tedne zjutraj in zvečer jemljemo po 2 žlici sveže grobo zdrobljena semena, vmešana v jogurt, mleko ali sadni sok. Semena bodo najbolje delovala, če jih bomo jemali z enako količino marmelade ali medu. Po treh tednih jemljemo eno žlico lanenih semen vmešanih v npr. musli.

Pomembno je, da pijemo veliko tekočine, najbolje sadni čaj ali mineralno vodo, ker, za pravilno delovanje črevesja, morajo semena nabrekniti.

Recepti, ki si jih velja zapomniti 

Figova klobasa 


Operemo 5 kg fig in zmeljemo, dodamo 5 g seninih listov in zgnetemo v testo.

Oblikujemo klobaso, zavijemo v folijo in hranimo v hladilniku. Zjutraj na tešče vsak dan zaužijemo kot lešnik velik košček klobase, dokler se prebava ne uredi. 

Kompot s sladkim korenom in odvajalnim sadjem: Rozine, datlji, fige tako kot suhe slive nosijo sloves zdravila proti zaprtju v ljudskem zdravilstvu. 

Potrebujemo: 3 žličke zmlete korenine sladkega korena, 2 skodelici vode, pest suhih sliv, pest rozin, suhe datlje in fige.

V večji posodi 10 minut vremo zmleto korenino sladkega korena, nato precedimo. V vodo damo suhe slive, rozine, nekaj datljev in suhih fig. Ohladimo in shranimo v hladilnik čez noč. Suho sadje bo tako vpilo tekočino in se napihnilo. Jemo lahko hladno ali pogrejemo.

Trpotec-bolhačica 

Trpotec uporabljamo pri zdravljenju kroničnega zaprtja, sindromu občutljivega črevesja, pri analnih fisurah, okrevanju po analnih posegih in hemoroidih, ko je potrebno mehkejše blato. Trpotec znižuje holesterol, ker se semena vežejo s holesterolom in ga z blatom izločimo. Ta zvarek ni najbolj okusen. Priporoča se, da se okus prekrije z veliko sadja, bogatega z balastnimi snovmi. 

Potrebujemo: 115 g semen trpotca, posneto mleko, sveže sadje. 

Semena damo v skledo za muslije in jih zalijemo z mlekom. Dodamo sveže sadje po okusu. Jemo po potrebi. 

Opozorilo!
Ko jemljete trpotčeva­ semena, vedno veliko pijte. Občasno namreč poročajo o primerih zadušitve ljudi, ki so jemali trpotčev prašek brez zadostne količine tekočine.

Rešilni sok iz rabarbare 

Potrebujemo: 3 stebla rabarbare, skodelico jabolčnega soka, 1⁄4 limone, žlico medu. 

V mešalniku zmešamo stebla rabarbare – ­nikoli listja, ker je strupeno! Primešamo še ostale sestavine. Pijemo po skodelicah čez dan, dokler ne odpravimo zaprtja.

Viri: Encikolpedija čarovnih rastlin,Scott Cunningham, 1985
Ščepec rešitve, Zamolčane zdravilne moči začimb, 
Velika knjiga o zeliščih,
Domača lekarna patra Simona Ašiča, 2003
Revija: Ljekovite bilke.

Pa srečno …

Erika Winkler

Kapljice za dojenčke in otroke.
Medicinska zaščitna maska
Razkužilo za roke
Deli z drugimi

Erika Winkler

Erika Winkler

kontakt

Kaj je kreativno pisanje?
En izmed načinov pisanja besedil je kreativno pisanje. Primerno je za tiste, ki želijo svojo domišljijo sprostiti in se prepustiti ustvarjanju izvirnih zgodb, v katerih bodo uživali tudi bralci.
Naroči se na 365 tem za kreativno pisanje
Pisateljski zaznamki
S 365 temami ustvarjamo "pisateljski dnevnik" z dragocenim besedilom. Izziv zahteva le 10-20 minutno pisanje, najbolje na roko, lahko pa tudi na računalnik, tablico ali pametni telefon.
Naroči se na 365 tem za kreativno pisanje
Previous slide
Next slide
Kaj je kreativno pisanje?
En izmed načinov pisanja besedil je kreativno pisanje. Primerno je za tiste, ki želijo svojo domišljijo sprostiti in se prepustiti ustvarjanju izvirnih zgodb, v katerih bodo uživali tudi bralci.
Naroči se na 365 tem za kreativno pisanje
Pisateljski zaznamki
S 365 temami ustvarjamo "pisateljski dnevnik" z dragocenim besedilom. Izziv zahteva le 10-20 minutno pisanje, najbolje na roko, lahko pa tudi na računalnik, tablico ali pametni telefon.
Naroči se na 365 tem za kreativno pisanje
Previous slide
Next slide