PROZORNA
Zdaj me vidiš,
zatem me ni.
In ko zaidem,
tebe ni.
Puščam drobtinice Janku,
Janko se zapusti.
Ko se vrnem,
boš tu.
Ringaraja,
svet nagaja.
Tako prazno se počutim
v krogih malikovanja,
4
puščobno in rahlo,
toplo in samo.
Kar lahko naredim, je
vstati, oditi.
In nositi.
V puščavi boš brez diha.
V zadnjem trenutku bo vse,
kar bo ostalo,
ta nenehni odhod.
IZTRGANO IZ KONTEKSTA (RAZTRGANO)
Tržem papir, zvezki,
upognjeni, tvorijo odpor. Sekati,
velijo prsti, brez ostrine
ihtavo puščajo za seboj
brezno. Zaukazani molk,
stisnjene ustnice v smehljaju,
grimasi trenutka. Leta pozabe,
izpraznjeni spomin, vrč,
ki votlo bobni, v možganih
megla zanikanja, prisilnega
preusmerjanja misli, vase zadrti
obrazi. Pomnim utesnjenost
korakov, votlo namerjenih v prostor,
NSK-jevskih punkovsko plapolajočih
plaščev, vse neznano na vratih
in nove ljudi. Pomnim iztegnjeno
telo in lase in obraz in oči,
in roko, ki zakriva vid.
Tea Ghersini
Pesmi “Prozorna” in “Iztrgano iz Konteksta (Raztrgano)” predstavljata izjemno poglobljeno in čustveno bogato raziskovanje notranjega sveta človeškega bivanja. V obeh pesmih avtorica spretno prepleta močne vizualne podobe, globoko čustveno doživljanje ter subtilno uporabo jezika, kar bralcu omogoča intenziven in ganljiv vpogled v kompleksnost človeške psihe.
V pesmi “Prozorna” izraža občutke odtujenosti in osamljenosti, ki se pojavljajo v medsebojnih odnosih. Z natančno izbranimi besedami nas popelje skozi čustva, ki jih srečujemo v iskanju povezave in bližine. Metaforični opisi, kot so “puščanje drobtinic”, “svet nagaja” in “puščobno in rahlo”, bralcu omogočajo vživljanje v subtilne nianse izgube in hrepenenja, ki jih doživlja subjekt pesmi.
Po drugi strani pesem “Iztrgano iz Konteksta (Raztrgano)” odraža kaos in razdrobljenost v notranjem svetu posameznika ter težave pri soočanju z zunanjimi pritiski. Ghersini s pretanjeno uporabo jezika in močnih slikovnih podob kot so “tržem papir”, “stisnjene ustnice v smehljaju” ter “megla zanikanja”, bralcu prikaže globoko notranjo zmedenost in nemoč, ki jo doživlja subjekt pesmi.
Obe pesmi Teje Ghersini odlikujeta izjemna občutljivost za človeška čustva, mojstrska uporaba jezika ter globoko raziskovanje notranjega sveta posameznika. Njena sposobnost, da skozi pesniške podobe in metafore izrazi kompleksnost človeških izkušenj, bralcu omogoča intimen vpogled v človeško dušo in pušča trajen vtis ter nas spodbuja k razmisleku o pomenu čustev, odnosov in naše lastne notranje resničnosti.
A.I.