POGORELČEK Phoenicurus phoenicurus
Razlikovanje šmarnice in pogorelčka spravlja marsikoga v zadrego, še posebno ker ljudje na podeželju zamenjujejo njuni imeni. Vendar je pogorelček, če govorimo o samcu, po prsih zamolklo rdeč, šmarnica pa črna, oba pa krasi rjasto rdeč rep. Samec pogorelčka ima belo čelo, šmarnice pa belo ogledalce v peruti. Samici pa sta si veliko bolj podobni, čeprav pri šmarnici prevladuje siva, pri pogorelčku pa peščena barva. Pogorelček se najraje zadržuje v starih sadovnjakih, šmarnica pa okrog hiš in gospodarskih poslopij.
Pogorelček prezimuje pretežno v podsaharski Afriki v pasu do 15 stopinj severne širine nad ekvatorjem, sod Senegala do Sudana, medtem ko je v Etiopiji in Somaliji redkeje opažen. Izbira grmovnate pokrajine z dovolj sence, kjer s tal pobira predvsem pajke in stonoge.
Pogorelček je v primerjavi z vse pogostejšo šmarnico postal v zadnjih desetletjih v Sloveniji zelo redek. Nazadovanje si je mogoče razložiti predvsem s premeno visokodebelnih senožetnih sadovnjakov v nizkodebelne plantažne nasade. Pogorelček namreč gnezdi v drevesnih duplih. Ime pa si je bržkone prislužil s pogoriščnimi barvami perja, pa smo spet tam, kjer se zdi zamenjava s šmarnico dokaj opravičljiva.
Iztok Geister