SPREMENLJIVI PRODNIK Calidris alpina
Najbrž ste kdaj med sprehodom po morskem obrežju doživeli, da se je jata drobnih ptic kakor ploha usula izpod neba in obstala na mestu in so se selivke stoječe na eni nogi utrujene predale dremavici, ne glede na valovanje morja in ne oziraje se na našo nič kaj oddaljeno navzočnost. To so bili bržkone prodniki, verjetno najpogostejši med njimi, spremenljivi prodniki.
Skandinavska populacija spremenljivega prodnika prezimuje pretežno v zahodni Evropi (Severno morje). Skozi naše kraje se seli predvsem sibirska populacija, ki prezimuje ob Kaspijskem morju, v Sredozemlju in severovzhodni Afriki. Selivke dosežejo svoja gnezditvena območja šele konec maja ali v začetku junija in vse do takrat jih lahko opazujemo še pri nas, saj kot vzdržljivi letalci v nekaj dneh premagajo velike razdalje.
Samice že po nekaj tednih prepustijo skrb za pravkar izvaljene mladiče samcem in se odselijo v golitvena zbirališča (Wattenmeer, Kaspijsko morje), kjer se jim kasneje pridružijo tudi samci, mladostni osebki pa se selijo razpršeno prek Evrope in Bližnjega vzhoda. Spolno nezreli drugoletni osebki se spomladi ne selijo v gnezditvena območja, temveč letujejo kjer koli v Evropi ali na Bližnjem vzhodu, jeseni pa se, tedaj že spolno zreli, pridružijo večletnim osebkom.
Prodniki so prebivalci bibavičnega pasu na morskih obrežjih. Prehranjujejo se na poloju, tistem delu morskega obrežja, ki je ob oseki kopno, ob plimi pa pod vodo, kar se dogaja dvakrat dnevno. Takšno dogajanje ponuja neizčrpen vir prehrane za najrazličnejše pobrežnike. In prav nanje moramo pomisliti, ko govorimo o plaži, malomarno prepričani, da je morsko obrežje namenjeno le turizmu.
Iztok Geister